Jest to projekt współpracy międzynarodowej pomiędzy trzema LDG z Polski: LGD Ślężanie, LGD Gromnik oraz LGD Lider A 4 i LGD z Chorwacji LAG Bura. Projekt zakłada promocję obszaru na wielu płaszczyznach z wykorzystaniem lokalnych zasobów oraz produktów lokalnych obszaru każdego z partnerów. Projekt wpływa na zwiększenie atrakcyjności obszaru, wzrost aktywizacji mieszkańców obszaru oraz zachęca do aktywnej turystyki. Planowany projekt współpracy znajduje miejsce w każdej z wymienionych płaszczyzn. Z założenia poprzez poznanie infrastruktury, kultury, promocji partnera dowiadujemy się w jaki sposób można kreować, wykorzystywać dostępne walory w ujęciu przedsiębiorczym, promocyjnym i edukacyjnym. W ramach projektu odbędą się wizyty studyjne, wykonamy materiały informacyjne i konferencyjne oraz weźmiemy udział w konferencji podsumowującej. W dniach 06 – 12 października 2022 r. odbył się wyjazd studyjny dla 60 uczestników do naszego chorwackiego partnera. Poznaliśmy jego obszar położony malowniczo u stóp pasma górskiego Velebit, nad Novigradskom More i Kanałem Velebitskim. Poznaliśmy również specyfikę LAG Bura oraz realizowane przez nich projekty. Przedstawiono nam lokalnych producentów, a oni swoje produkty lokalne. Dowiedzieliśmy się również wiele ciekawych rzeczy na temat zasad ich dystrybucji. Podczas podróży podziwialiśmy charakterystyczną dla tego regionu infrastrukturę turystyczną i rekreacyjną. Nasza wizyta podniosła świadomość i wiedzę naszych uczestników w zakresie metod aktywizacji społeczności lokalnych, ich udziału w realizacji lokalnych strategii rozwoju i poprzez to wpływania na rozwój infrastruktury turystycznej na obszarach wiejskich oraz metod promowania tych obszarów. Pod koniec października 2022 r wyczekiwaliśmy na przyjazd naszego chorwackiego partnera. Niestety z przyczyn od nas niezależnych, nie mógł się on odbyć i został przełożony na wiosnę 2023 r. Na razie podsumowujemy nasz wyjazd, wyciągamy wnioski i planujemy program wiosennej wizyty. O nadchodzących wydarzeniach będziemy informować. Tymczasem zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wizyty studyjnej w Chorwacji.
W dniu 26.03.2023 na lotnisku we Wrocławiu przywitaliśmy z radością dwunastoosobową grupę Chorwatów, która przyleciała do nas w ramach projektu. Gościliśmy ich u nas przez 5 dni. W tym czasie pokazaliśmy im to co najciekawsze i najpiękniejsze na terenie naszych trzech LGD-ów. LGD Ślężanie zaprosiła gości na warsztat robienia czekolady, przygotowany i poprowadzony przez Pana Szczepana Orczykowskiego, przybliżyliśmy ideę Targu Ziemi, gościliśmy w gospodarstwie Kozłonoga, w którym Pani Joanna Maślukiewicz przygotowała nam degustację wspaniałego chleba, jogurtu i serów kozich. Odwiedziliśmy zagrodę kóz i podziwialiśmy tegoroczny przychówek stada. Podczas przejazdu po obszarze LGD pokazaliśmy infrastrukturę turystyczno-rekreacyjną realizowana w ramach grantów we wsi Biała (siłownia plenerowa) , na przełęczy Pod Wieżycą (punkt widokowy z lunetą) i w Rynku w Sobótce (makieta XVIII wiecznej Sobótki). To tylko nieliczne z kilkudziesięciu realizacji grantowych. Zaprezentowaliśmy także Browar Pod Wieżycą, realizacja którego była także dofinansowana ze środków programu LEADER. Podczas uroczystej kolacji nasi goście mogli posłuchać o wielkanocnych tradycjach i spróbować polskich, tradycyjnych dań serwowanych w każdym polskim domu podczas Świąt Wielkanocnych. Na terenie LGD Gromnik zwiedzaliśmy Izbę Historyczna Góry Gromnik, a następnie pomimo niekorzystnej pogody samą Górę Gromnik. Okazało się, że śnieg leżący w lesie stał się bardziej atrakcją niż przeszkodą. Mogliśmy obejrzeć odbudowany Ratusz w Strzelinie oraz Rotundę św. Gotarda. Odbyła się projekcja filmów o obszarze LGD Gromnik. Następnie mieliśmy przyjemność biesiadowania w Winnicy Niewinne Pole. Kolejny dzień należał do LGD Lider A4. Na ich terenie zwiedzaliśmy Muzeum Powozów w Galowicach, kościół św. Trójcy w Żurawinie, a następnie przejechaliśmy do Zamku Topacz. Tam mogliśmy podziwiać eksponaty w Muzeum Motoryzacji, a po posiłku odbyła się konferencja. Realizując projekt każda z grup miała określone zdanie: Gromnik przygotowywał gadżety promujące ideę projektu, Lider A4 organizował Konferencję podsumowującą a my organizowaliśmy wizytę studyjną do Chorwacji i opracowywaliśmy materiały promocyjne (dwujęzyczny folder i notatnik). Poza ogromnym walorem poznawczym jaki przyniósł ze sobą projekt, pojawiły się wartości dodane takie jak znajomości i przyjaźnie zawarte w trakcie realizacji ale też szanse na nawiązanie stosunków partnerskich pomiędzy gminami z naszych obszarów i gminami z obszaru LGD Bura. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć poniżej oraz zachęcamy do odwiedzenia stron na facebooku, gdzie znajdziecie Państwo więcej informacji na temat naszego projektu.
https://www.facebook.com/lagbura/?locale=pl_PL
„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Projekt realizowany w ramach w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”.