Rozpoczynają się przygotowania do największego wydarzenia wielkanocnego w regionie – Tradycji Stołu Wielkanocnego w Marcinowicach.

Jak zawsze impreza odbędzie się w Niedzielę Palmową, która w tym roku przypada 9 kwietnia. Wydarzenie swoim zasięgiem obejmuje cały region Ziemi Świdnickiej, Dolny Śląsk oraz partnerski powiat łowicki, kartuski, tatrzański, powiat Bergstrasse, a także Czeski Raj z miastem Jičin.

Zapraszamy w gościnne progi naszej gminy – mówi wójt gminy Marcinowice Władysław Gołębiowski. – Tradycje Stołu Wielkanocnego to doskonała okazja do obcowania z tradycyjną, ale i nowoczesną kuchnią świąteczną, przypomnienia ludowych obyczajów i po prostu świetnej zabawy w gronie przyjaciół, którzy regularnie odwiedzają naszą imprezę.

Główna część imprezy, podczas której prezentowane są potrawy przygotowane przez  gminy partnerskie, rady sołeckie, koła gospodyń wiejskich, organizacje, szkoły, odbędzie się w dotychczasowej formule. Udział w niej jest bezpłatny na specjalne zaproszenie organizatora. Wystawcy chcący wziąć udział w Kiermaszu Produktu Wielkanocnego, będą zobowiązani do symbolicznej opłaty w wysokości 50 zł. Chęć udziału w kiermaszu można zgłaszać już teraz po wypełnieniu karty zgłoszenia znajdującej się na stronie www.tradycjestolu.marcinowice.pl.

Tegoroczna, trzynasta edycja po raz kolejny odbędzie się na dwóch halach wystawienniczych. Planujemy, że w Prezentacjach Stołu Wielkanocnego i Kiermaszu Produktu Lokalnego łącznie weźmie udział ponad 60 wystawców – informuje Dawid Sobczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Marcinowicach. – Już dziś wiemy, że prócz smakowania pysznych potraw będzie można zaopatrzyć się w lokalne, zdrowe i unikatowe produkty, takie jak: miód, wędliny, chałwa lniana, naturalnie tłoczone soki, ocet jabłkowy, syropy malinowe, wielkanocne rękodzieło czy pachnące mydełka. Zgłoszenia ciągle napływają. – dodaje dyrektor GOK-u.

Tradycje Stołu Wielkanocnego organizowane są przy współpracy Gminy Marcinowice, Powiatu Świdnickiego oraz Gminnego Ośrodka Kultury w Marcinowicach.

Tradycje Stołu Wielkanocnego po raz trzynasty
Skip to content