Beneficjent – Urząd Miasta i Gminy Dzierżoniów

Tytuł operacji – Dożynki – najważniejsza impreza kulturalna Gminy Dzierżoniów

Kwota wnioskowana – 11 802 zł

Otrzymana kwota – 11 704 zł

Cel operacji – Kultywowanie tradycji święta rolników będącego ukoronowaniem ich całorocznego trudu w połączeniu z integracją społeczności lokalnej,co ma wzmocnić poczucie tożsamości społeczności wiejskiej ,zachować dziedzictwo kulturowe i specyfikę obszaru wiejskiego. Projekt przyczynił sie także do promocji obszarów wiejskich .

 

Święto Plonów w Roztoczniku

 

 

Obchody Dożynek Gminnych odbyły się w niedzielę 29 sierpnia w Roztoczniku. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. koncelebrowaną w miejscowym kościele.

Po jej zakończeniu barwny korowód dożynkowy prowadzony przez Zespół Górali Czadeckich „Poiana” przeszedł na teren Kompleksu Rekreacyjno-Sportowego. Starościna i Starosta Dożynek w osobach p. Agnieszki Sługockiej z Myśliszowa i p. Piotra Samołyka z Roztocznika przekazali na ręce Wójta Gminy Dzierżoniów Marka Chmielewskiego dożynkowy chleb, upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Oficjalnym przemówieniem skierowanym do wszystkich mieszkańców i bardzo licznie przybyłych gości, Wójt dokonał oficjalnego otwarcia Dożynek Gminnych Roztocznik 2010. Delegacje wszystkich sołectw prezentowały przygotowane wieńce imponujących rozmiarów i kształtów oraz chleby dożynkowe. Miłym akcentem była obecność delegacji z sołectwa Gilów, która również przekazała na ręce gospodarza Gminy chleb i przepiękny wieniec przedstawiający bryłę kościoła parafialnego w Gilowie, wyklejoną ziarnami zbóż. Kiedy wszystkie bochny znalazły miejsce na dożynkowym stole, przyszedł czas na Misterium Chleba. Mieszkańcy i znamienici Goście dzielili chleb tradycyjnie i po staropolsku przełamując go między sobą. Bezpośrednio po Misterium Chleba Wójt Gminy Dzierżoniów dokonał uroczystego otwarcia obiektu, na terenie którego odbywało się rolnicze święto. Z tej okazji przekazał na ręce sołtysa Roztocznika, pana Stanisława Dziagacza symboliczny klucz.

Po części oficjalnej i wystąpieniach zaproszonych gości rozpoczęły się występy zespołów artystycznych zaproszonych do udziału w dożynkowym święcie. Na scenie prezentowały się „Poloneziaki” ze Spółdzielczego Centrum Kultury w Bielawie, podopieczni pp. Bogumiły i Tadeusza Derenowskich, które już po raz kolejny zachwyciły publiczność wdziękiem, gracją i przepięknymi strojami starannie dobranymi do prezentowanych tańców. Wokalne przygotowanie repertuaru to zasługa pana Pawła Kuźmickiego, a choreografia to dzieło pani Iwony Władzińskiej.

Czas dożynkowej biesiady umilał uczestnikom zespół Dariusz Band. W przerwach muzycznych scena należała do poszczególnych sołectw, które po kolei prezentowały przygotowane przez siebie gagi, skecze i piosenki związane z poszczególnymi miejscowościami. Swoje umiejętności prezentowały zespoły Cord i Con Moto. Po prezentacji sołectw na podeście pojawił się mieszkaniec Roztocznika i Mistrz Świata w boksie Piotr Wilczewski wraz ze swoimi młodszymi podopiecznymi, aby pokazać najbardziej widowiskowe elementy walki na ringu.

Imponującą sprawność i siłę pokazali również członkowie Klubu Karate Kyokushin z Dzierżoniowa prowadzeni przez senseia Marcina Staściuka (3 dan). Mimo niezbyt sprzyjającej i kapryśnej aury, świąteczny „dzień gorącego lata” rozpoczął się kilka minut po godzinie 20:00-ej, kiedy to na scenie pojawiła się grupa Big Day. Przyjechali na ten koncert z Olsztyna, aby wspólnie z nami przy okazji Dożynek Gminnych świętować jubileusz 18-lecia powstania grupy, przypadający nazajutrz. Energetyczna muzyka porwała wszystkich do wspólnej zabawy. Ogromną i zapewne bardzo miłą niespodzianką dla zespołu był tort urodzinowy z logo zespołu, upieczony specjalnie na tę okazję przez Magdalenę Korzeniowską- Mroczkę. Starannie zapakowany odjechał wraz z zespołem do Olsztyna. Urodzinom towarzyszył efektowny spektakl w wykonaniu aktorów z Teatru Ognia. Tuż po nim niebo nad Roztocznikiem rozjaśniło się barwami fajerwerków, po których rozpoczęła się dyskoteka dożynkowa.

dozynki01 dozynki02 dozynki04 dozynki002[1]

Skip to content