Winiarnia Domowa CELTICA

Przemysław Demków
55-050 Sobótka  ul. Czysta 1

Budynek Starej Gazowni w Sobótce
przemek@winosabat.pl

   www.winosabat.pl

 

Winnica&Winiarnia CELTICA powstała w 2014 roku w Sobótce – kolebce plemion celtyckich, które przyniosły w okolice Góry Ślęży umiejętność wytwarzania wina już w V wieku p.n.e.! Plantacja założona jest na wschodnich stokach Góry Ślęży z południowo-wschodnią ekspozycją.  Doświadczenie zdobywaliśmy od 2010 roku eksperymentując na kupowanych winogronach i na tym co przynieśli dobrzy ludzie. Inspiracją dla nas była niewątpliwie coroczna degustacja win w ramach Małokarpackiej Winnej Cesty na Słowacji, oraz kontakt z kalifornijskim winiarzem Mikiem Whitney’em (spod Sobótki także). Posiadamy ponad 5000 krzewów winorośli na 1,5 ha działce, w tym 8 wiodących szczepów (Merlot, Regent, Pinot Noire, Gewurztraminer, Solaris, Riesling, Sauvignon Blanc i Johanniter). Gleba klasy III i IV, średnia, zróżnicowana posiada specyficzny mikroklimat gleb lessowych. Uważamy, że okolice Wrocławia, to jedno z najlepszych stanowisk do uprawy winorośli w Polsce, dlatego zdecydowaliśmy się także na trudne i wymagające szczepy odmiany Vitis Vinifera takie jak Merlot. Winnicę traktujemy jako spełnienie marzeń o gospodarstwie rolnym oraz fascynację winem i  winiarstwem. Posiadamy także 2000 krzewów czarnej porzeczki a wino z niej wytwarzane robi furorę wśród naszych klientów. Jesteśmy obecnie jedynym na Dolnym Śląsku (zarejestrowanym) producentem wina z czarnej porzeczki, owocu który w naszym mniemaniu jest dramatycznie niedoceniany! W procesie produkcji wina zachowuje bogactwo dobrych dla człowieka czynników: witamina C, magnez, potas, błonnik, polifenole, antocyjany (antyoksydanty).

Prawdopodobnie wino z czarnej porzeczki jest zdrowsze niż wino z winogron co mamy zamiar udowodnić badaniami laboratoryjnymi! Wino SABAT swą nazwę wzięło od pierwszej historycznej nazwy Sobótki – Sabath i jest niezwykłym połączeniem najbardziej zamierzchłej tradycji z nowoczesną wiedzą przy wykorzystaniu prostych, rzemieślniczych środków produkcji a przy tym powstaje z miłości do Ziemi Ślężańskiej.

 

Nasze wina

 

MERLIN wino gronowe czerwone półwytrawne, delikatne w smaku, swą nazwą nawiązuje do szczepu Merlot, którego jest w tym winie najwięcej i jednocześnie do imienia celtyckiego czarownika znanego z legend o Królu Arturze; czaruje więc łagodnością, zdecydowanym kolorem i nutami czerwonych owoców.

 

 

RUBEA-GOFERT wino owocowe markowe z czarnej porzeczki, słodkie, prawdziwa eksplozja smaku i aromatu, uwodzi słodyczą, nazwa nawiązuje do łacińskiej nazwy porzeczki oraz polskiej odmiany Gofert, z której wino jest wyrabiane. Klienci często kojarzą je ze „smakami dzieciństwa”, rubinowo czerwone z wyraźnym aromatem porzeczki i lekką nutą wiśni oraz suszonej śliwki, zdobyło wyróżnienie w XVI edycji konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów

 

FIONNA wino gronowe białe wytrawne, Fionna czyli biała po celtycku, niezwykły i delikatny aromat poziomek płynący ze szczepu, który zawiera w sobie dość dużo genów Vitis labrusca i Vitis rupestris, zdecydowane kwasy, dyskretny aromat, szczególnie smakuje Paniom.

 

 

ROSSLYN wino gronowe różowe półwytrawne wielo-odmianowe wino z winogron białych i czerwonych, szczepu Regent nie macerowanych lecz wyciskanych zaraz po zmieleniu, nazwa nawiązuje do koloru (Rose) i jednocześnie do sławnej kaplicy w Szkocji, wzniesionej w starym celtyckim miejscu mocy, zdecydowane kwasy i mieszanina aromatów (Johanniter, Solaris, G.Traminer), kolor mocno różowy przechodzący w pomarańcz.

 

ARTHAN wino gronowe białe półsłodkie, Arthan czyli po prostu Artur, kolejna sławna celtycka postać a Alban Arthan to Światło Artura – jedno z ważniejszych świąt celtyckich, cuvee różnych szczepów białych winogron, delikatne, bez wyraźnych dominant, po prostu klasyczne.

 

 

ZŁOTY MERLIN wino gronowe czerwone wytrawne barrique czyli starzone w dębowej beczce, mocne i wyraźne, charakterystyczne jak każdy Merlot, ale wyraziste jak tylko niektóre z nich, wytrawny znawca od razu je doceni, wyczuje także wybitnie owocowe nuty z mocną suszoną śliwką i dębową taniną, wino zdobyło brązowy medal na I Międzynarodowym Konkursie Win w Tuchowie  w  2016 roku.

 

 

STARA GAZOWNIA MIEJSKA

   

Budynek, w którym znajduje się Winiarnia Celtica, to kompleks zabytkowej Gazowni Miejskiej w Sobótce z 1902 roku.  Przez wiele dziesięcioleci (do lat 80-tych) służył mieszkańcom Sobótki jako miejsce wytwarzania gazu świetlnego poprzez suchą destylację węgla kamiennego. Zachowały się tu najważniejsze elementy wyposażenia do produkcji gazu – piec z 18-toma retortami, kocioł parowy, odsmalacze, wanny do odsiarczania oraz potężny zbiornik do przechowywania gazu. Dzięki temu, można dziś napić się lokalnego wina w iście unikatowej scenerii i klimacie starej fabryki gazu. Sama Winiarnia powstała w pomieszczeniu gdzie w czasach świetności Gazowni magazynowano węgiel. Nasi goście przyznają, że jest to miejsce o szczególnym klimacie, także w tym dosłownym znaczeniu ponieważ do dnia dzisiejszego  w pomieszczeniach unosi się lekka woń koksu, siarki i smoły – produktów ubocznych suchej destylacji węgla choć wydaje się, że jednak już unikatowy klimat winiarni dominuje w wystroju i charakterze naszych wnętrz.  Budynek jest nadal remontowany i pewnie będzie jeszcze przez wiele lat, ale część winiarsko – restauracyjna jest w pełni funkcjonalna i można tu urządzać nie tylko degustacje, ale również imprezy okolicznościowe, eventy, spotkania biznesowe itp. dla maksymalnie 40 gości.

 

Zwiedzanie tego unikatowego miejsca  możliwe jest po kontakcie telefonicznym 501-344-885, jeśli tylko będziemy w pobliżu.

Masyw Ślęży to miejsce niesamowite i tajemnicze pod wieloma względami. Sama Góra Ślęża znana jest od kilku tysięcy lat jako jedno z najważniejszych miejsc kultu w Polsce. Od V w. p.n.e. u stóp góry osiedlili się Celtowie, plemiona które na ziemie polskie przyniosły ze sobą nie tylko wspaniałą sztukę, poezję i filozofię, ale także umiejętność wyrobu wina i produkcji beczek drewnianych! Znalezione tu rzeźby kultowe niedźwiedzia czy postaci ludzkiej z rybą należą do najstarszych przejawów sztuki na ziemiach Polski. Pierwsze miejsca kultu na Ślęży datuje się nawet na 1300 lat p.n.e. Parę wieków po odejściu Celtów osiedlili się tu Słowianie i plemiona germańskie, ale święta rola góry Ślęży pozostała niezmienna. Od jej nazwy wywodzą się zarówno Ślężanie jak i cały Śląsk. W wielu miejscach w okolicach Ślęży można znaleźć symbol przypominający literę X, znak będący symbolem kultu solarnego. Magia góry i jej energia działa do dnia dzisiejszego. Krzyżuje się na niej 5 ważnych linii geomantycznych. Ślęża jest jednym z najsilniejszych czakramów w Polsce i na Świecie a jej promieniowanie sięga nawet 100 000 jednostek Bovisa. I może dlatego co roku w połowie marca z całej Polski i Europy ściągają tu biegacze, aby wziąć udział w jednym z największych w naszym kraju półmaratonów – Półmaratonie Ślężańskim. Ludzie szczególnie wrażliwi na energię czują tutaj wyjątkowo silne wibracje a ci nie posiadający takich zdolności czują tu po prostu spokój i odprężenie. Dlatego góra była i jest miejscem często odwiedzanym przez turystów. Masyw jest także ciekawy pod względem przyrodniczym. Jego powstanie datuje się na 350 mln lat (przełom dewonu i karbonu) i wiąże się z wulkanizmem podwodnym. Nie jest wygasłym wulkanem jak wielu przyjezdnych sądzi, ale ofiolitem czyli komorą magmową pod dnem oceanu. W czasie zlodowacenia południowopolskiego tylko 200 m wierzchołka góry wystawało ponad lądolód zalegający nad całym terytorium Polski. Wszystkich walorów tego niezwykłego terenu nie sposób opisać w kilku zdaniach. Najlepiej wiedzą to ci, którzy tu choć raz przyjechali i zakochali się w tym miejscu. Ciemne wąwozy, skałki – ostańce, wilgotne omszałe głazy, stare kamieniołomy, dawno nieużywane ścieżki, skała z serduszkiem, szlak dzikiej świni, piękne bukowiny i przerażające, ciemne lasy świerkowe, sztolnie, źródełka i inne starożytne miejsca kultu, być może nawet skarby z okresu II Wojny Światowej, Stary Browar, kościółek na szczycie góry, Zamek Górka, kopalnie granitu, skalenia i magnezytu, wody mineralne i miejsca wyjątkowej mocy – to wszystko znajdziecie w okolicy. Nie wiemy jakie jeszcze tajemnice skrywa Masyw Ślęży, ale mamy nadzieję, że nigdy nie zostaną odkryte do końca…

Już dziś możesz natomiast odkryć wszystkie smaki naszych win.

Dostępne także w sprzedaży

 

 

         

 

Skip to content